Havalandırma tesisatları kapalı alanlara hava akışı sağlayan sistemlerdir. Havasız ortamları havalandıran bu sistem devamlı taze havayı kapalı ortama aktararak daha rahat ve ferah bir alan sağlar. Sıcaklık ve nemi ortadan kaldıran havalandırma tesisatı sistemi kapalı ortamlardaki zehirlenmelerin, yangınların ve patlamaların önüne geçmektedir. Kullanım alanlarına göre farklı çeşitlerde bulunan havalandırma tesisatları büyük önem taşır.

  Havalandırma tesisatı çeşitlerine baktığımızda lokal havalandırma sistemi tek katlı ofis, ev ve küçük işletmeler için uygundur. Merkezi havalandırma sistemleri ise çok katlı binalarda, hastanelerde, alışveriş merkezlerinde ve fabrikalarda kullanılmaktadır.

  İşletmelerde kullanılan havalandırma tesisatı sistemi İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği'ne tabiidir. Projede belirtilen kriterlere uygun olup olmadığının belirlenmesine yönelik kontroller yapılır. Havalandırma tesisatları standartlarda aksi belirtilmediği sürece periyodik kontrolleri yılda bir kere yapılır.

  Meta Periyodik, alanında uzman ve Havalandırma Tesisatı Yetkili Mühendis sertifikasına sahip mühendis kadrosuyla gerçekleştirdiği kontroller sonucu varsa eğer tespit ettiği eksiklikleri, uygunsuzlukları ve tehlikeli durumları rapor halinde sizlere sunarak, olası bir tehlikeli olayın engellenmesi ve yasal gereklilikleri sağlamanız adına sizlere yardımcı olur.