Endüstriyel depo raf sistemleri lojistik süreç içinde yüksek risk ve tehlike potansiyeli olan yerlerden biridir. Depo sahasında risklerin yüksek olması, kullanılan kaldırma ve taşıma ekipmanlarının kullanılıyor olması ve yüklü olan paletlerin hareket ettirilerek taşınmasından kaynaklanmaktadır. Depo raflarında risklerin sürekli ve sistemli bir şekilde kontrol altında tutulması gereklidir. Bu nedenle muhtemel risklerin kazalar oluşmadan önce belirlenmesi ve her biri için gerekli tedbirlerin alınması önem arz etmektedir.

  Meta Periyodik, alanında uzman mühendis kadrosuyla TS EN 15635 standardına göre mevcut raf sistemlerinin durumunu belirler ve teknik rapor hazırlar. Belirtilen standarda göre raf sistemlerinin periyodik kontrolleri yılda en az bir kez yapılmalıdır.

  Bilgisayar destekli statik hesaplar yapılarak raf sistemlerinin taşınan yüke uygun olup olmadıkları tespit edilebilmektedir. Ayrıca kapasitesi belirsiz olan raf sistemlerinin kapasiteleri Meta Periyodik tarafından yapılan statik dayanım hesaplamalarına göre belirlenebilmektedir.