Yangında doğabilecek can ve mal kaybını önlemek amacıyla kurulan yangın tesisatı sistemi çok önemlidir. Her an oluşabilecek yangınlara karşı kurulan yangın tesisatının her an hazır olması gerekir. Yangın tesisatı sistemi fabrika, şantiye, hastane ve benzeri büyük tesislerde kullanılmaktadır.

  Ülkemizde yaşanan yangınların önüne geçmek ve itfaiyeden önce eğitimli personeller ile müdahale etmek için kurulan yangın tesisatının ve ekipmanlarının her an çalışır durumda olması gerekmektedir. Bu nedenle yangın tesisatının ve ekipmanlarının periyodik kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır.

  Yangın tesisatı ''İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği'' ve ''Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik''e tabiidir. Bu yönetmeliklerde belirtilen ilgili standartlarda aksi belirtilmediği sürece, yangın tesisatının periyodik kontrolü yılda bir defa yapılır. Yangın tesisatı TS 9811, TS-EN 671-3, TS EN 12416-1+A2, TS EN 12416-2+A1, TS EN 12845 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.

  Meta Periyodik, alanında uzman ve Yangın Tesisatı Yetkili Mühendis sertifikasına sahip mühendis kadrosuyla gerçekleştirdiği kontroller sonucu varsa eğer tespit ettiği eksiklikleri, uygunsuzlukları ve tehlikeli durumları rapor halinde sizlere sunarak, olası bir tehlikeli olayın engellenmesi ve yasal gereklilikleri sağlamanız adına sizlere yardımcı olur.